Suknie wieczorowe – krótka historia.

Przeszłość i stopniowa ewolucja damskiego odzienia na szczegółowe sposobności na przestrzeni wieków. Wymieniony istniejący tzw. „dress code” dla stroju wieczorowego oraz sprzeczności pomiędzy pojedynczymi formami kiecki: ołówkowym, syrenka, w kształcie litery A, w kształcie trąbki, Empire oraz Princess

Suknie wieczorowe to długa kiecki wielokrotnie ubierane zazwyczaj na oficjalne imprezy. Sukienki wieczorowe są nierzadko robione z wyrafinowanych materiałów takich jak satyna. Sukienki wieczorowe jest nagminnie mylona z suknią balową – różność polega na tym, że suknie balowe zawsze mają pełną, rozkloszowaną spódnicę i górę bez ramiączek. Natomiast suknie wieczorowe mogą mieć bardzo rozmaite fasony – ołówkowa, syrena, w kształcie A czy też w kształcie tuby – może mieć ramiączka, a nawet rękaw.

Suknie wieczorowe – historia:

W średniowieczu, suknie wieczorowe dla niewiasty nie została do tej pory zaplanowane. Panie najczęściej standardowo dołączały tren do swojego odzienia na formalne sposobności. Dopiero zacząwszy od XIX wieku, termin „suknie wieczorowe” powstał w świadomości społeczeństwa. W owych czasach popularna długość sukienki była do kostek, lecz za władzy Wiktorii, suknie wieczorowe były już do samej ziemi. Trendy permanentnie modyfikowały się – w 1830 roku kategorycznie władały w modzie potężne rękawy, dekadę później suknie wieczorowe uwidoczniały już barki i do mody wniknęły obszerne falbany. W kolejnym dziesięcioleciu szykowne były wysokie dekolty, a w 1860 doszły do tego zawrotne króciutkie rękawki. Potem były popularne sukienki wieczorowe długie i smukłe, z wielce krótkimi rękawkami w 1870 r., następnie w 1880 r. sukienki wieczorowe noszono bez rękawków, za to z rękawiczkami. W 1890 r. królował kwadratowy dekolt, talia osy oraz spektakularne spódnice z długimi trenami. W czasach Edwardiańskich natomiast najbardziej popularny był krój tzw. „Empire”. Potem, w 1920 roku, sukienki wieczorowe były niezmiernie przeciętne, żeby zaadaptować się do kierunku okresu klap u mężczyzn. Zacząwszy od 1930 roku, sukienki wieczorowe zaczęły się ulepszać. Wspólnie ze krojem Empire, przez lata doszły do wziętości style ołówkowy, syrena i w kształcie trąbki. Na domiar tego w kolejnych czasach stały się nader wzięte – opuszczona talia oraz styl ‚Princess’ (Księżniczka). W dzisiejszych czasach suknie wieczorowe robione są już niemal wszystkim fasonie i nakłada się je na urzędowe okazje, takie jak wyjście do opery, na poważne obiady, przyjęcia koktajlowe oraz przyjęcia weselne.

Okazje „White tie” (do tzw. Białego Krawata)

Suknie wieczorowe noszone do takich sposobności są zwykle dużo bardziej bogate niż w wypadku okazji „Black Tie” (do tzw. Czarnego Krawata). Na przykład suknie wieczorowe będą, żeby dobrać się do bardziej oficjalnego kostiumu mężczyzny.

Okazje „Black tie” (do tzw. Czarnego Krawata)

Sukienki wieczorowe (od połowy łydki do kostek) do pełnej długości (do podłogi). W ogólności rzecz biorąc, jednolite wytyczne odnoszą się do sposobności „White Tie” jak i do „Black Tie”, atoli w poniektórych wypadkach względne są sukienki wieczorowe koktajlowe. Lecz niewiasty przeważnie wdziewają sukienki wieczorowe na Ptakie możliwości.

Rzemiosło

Suknie wieczorowe można odróżnić od szablonowych sukienek poprzez dwie istotne cechy. Pierwsza z nich to fason, który bywa „couture” i jest jednoznaczny z ostatnimi biegami stylów, chyba że jest to zawrotna suknia balowa – w tym przypadku będzie posiadała bardziej idealną linię. Kolejną własnością jest surowiec. Sukienki wieczorowe posiadają tendencję do bycia produkowanych z wyrafinowanych materiałów takich jak tafta, mogą też być sowicie haftowane lub inkrustowane koturnowymi kamyczkami. Majętne białogłowy smakują w wielu przypadkach sukienki wieczorowe wytwarzane na miarę, które mają na celu wskazywać atuty ich figury. We wszystkich sytuacjach, sukienki wieczorowe dawane są do użytkowania razem z wysokiej jakości kolczykami.

Suknie wieczorowe są w większości wypadków scalone z wystawnością i świetnością, a odziewane są na takie znaczne wydarzenia, jak Academy Awards w Stanach Zjednoczonych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s